Patostreamy to swojego rodzaju hit ostatniego czasu, są trochę jak walki gladiatorów na igrzyska rzymskich gdzie zawodnicy robili wszystko aby przetrwać, a lud im dłużej to wszystko oglądał tym bardziej był spragniony krwi, tylko, że tutaj głównym aspektem tego wszystkiego jest ogólnie pojęta patologia z libacjami alkoholowymi w roli głównej.

Ale kim naprawdę są ludzie którzy to wszystko tworzą? Jak powiedział youtuber Fanggoten czyli Adam Wawrzyński w programie Uwaga po uwadze „To są osoby ze specyficznych środowisk które bardzo szybko zyskały popularność”. Często twórcy tych oto kontrowersyjnych treści pochodzą ze środowisk biednych – choć nie zawsze tak jest – i głównym powodem dla którego właśnie to robią jest zarabianie pieniędzy na swoje utrzymanie, za jedną taką transmisje potrafią zarobić około 15 tys. zł. Jak to się dzieje? Otóż wszystko dzięki donejtom, czyli wysyłaniu przez widzów często drobnych kwot za odgrywane „show”, a im drastyczniejsze i ekstremalne sceny są pokazywane tym zazwyczaj widzowie wysyłają więcej pieniędzy.

Patostreamy jako sposób na zarobek jest bardzo kuszący gdyż nie trzeba wiele aby rozpocząć taką transmisje i choć można by było tworzyć coś zupełnie normalnego to właśnie ten rodzaj rozrywki jest jednak pożądany przez widza najbardziej i tu tkwi cały problem ponieważ to właśnie my jako widzowie nakręcamy to wszystko samym oglądaniem bo właśnie to buduje popularność, – na jednym z takich streamów Daniel „Magical” Zwierzyński zebrał aż 67 tysięcy oglądających – a za tą magiczną popularnością znowu idą pieniądze.

Niestety nie tylko cała wina spada na twórców tego całego zamieszanie, lecz największy rozkwit dzięki temu wszystkiemu zaliczają tak zwane kanały „shoterskie” które przedstawiają jak najciekawsze sceny z danych streamów tym samym zachęcając aby przy najbliższej okazji zajrzeć na taką transmisję i przekonać się samemu co tam się dzieje. Z tego też są nie małe pieniądze, jeden taki film z shotami potrafi zebrać kilka setek tysięcy wyświetleń.

Patostreamy jako sposób na zarobek – pytanie się rodzi samo, kiedy się to wszystko skończy? Otóż dopiero gdy sami przestaniemy to oglądać i napędzać, wtedy powoli osoby tworzące taki kontent sami się wykruszą. Jednak dopóki ludzie widzą, że na tym można się wybić i zebrać gruby pieniądz tak długo będą powstawać nowe kanały tego typu, a „twórcy” tych show będą robić coraz gorsze i okropniejsze rzeczy.